UCZNIOWIE KLASY 3 STUDENTAMI NA NIEMIECKIM UNIWERSYTECIE DZIECIĘCYM

Pani Ewelina Panasiuk -nauczycielka języka niemieckiego postanowiła zapisać uczniów klasy 3 na niemiecki internetowy uniwersytet dziecięcy („Kinderuni”). To bezpłatny projekt Goethe-Institut adresowany do dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Obejmuje on trzy fakultety – Człowiek, Natura i Technika – i umożliwia dzieciom poznanie różnych dziedzin wiedzy i zaznajomienie się z językiem niemieckim w formie zabawy. Niemiecki internetowy uniwersytet dziecięcy jest innowacyjnym projektem, który odwołuje się do ciekawości ucznia, rozwija twórczo jego myślenie i przybliża język niemiecki.

Znajomość języków obcych jest kluczową umiejętnością w XXI wieku. Im wcześniej dziecko zainteresuje się nauką języka obcego, tym bardziej prawdopodobne, że opanuje go bez większych trudności i w przyszłości będzie płynnie mówić. Dlatego zdobywając wiedzę w KINDERUNI, dzieci jednocześnie poznają język niemiecki.

Dzięki temu, że KINDERUNI jest udostępniany online, dzieci zyskają kolejną kompetencję. Nauczą się umiejętnie i świadomie korzystać z mediów i znajdować w nich potrzebne treści. KINDERUNI wyrabia w dzieciach umiejętność kompetentnego korzystania z technologii komputerowych, co ułatwi im posługiwanie się nimi w przyszłości.

Wiedza jest przedstawiana w formie wykładów online, które odbywają się w języku polskim, przy czym od czasu do czasu wplatane są w nie pojedyncze słówka niemieckie. Słówka potrzebne są do rozwiązywania zadań po każdym z wykładów na specjalnie do tego utworzonej platformie. Każdy z uczniów klasy 3 ma utworzone specjalne konto.

Uczniowie rozpoczynając od studenta poprzez zdobyte umiejętności ,przechodzą różne szczeble kariery: Licencjat, magister, Doktor, Adiunkt kończąc uniwersytet jako

Tematy wykładów KINDERUNI są różnorodne i pouczające. Przykładowo: na fakultecie „Człowiek“ poruszane są takie zagadnienia jak pismo dla niewidomych czy beatbox. Fakultet „Natura“ odpowiada między innymi na pytania: dlaczego muszla szumi i czy słoneczniki obracają się za słońcem. Fakultet „Technika“ pokazuje, jak działa drukarka 3D czy autopilot.

Uczniowie klasy 3 Szkoły Podstawowej w Rączkach rozpoczęli swoją przygodę na Niemieckim Uniwersytecie Dziecięcym dnia 1 października-w miesiącu, w którym rozpoczyna się rok akademicki.

Skip to content