Wycieczka do Torunia

W dniu dzisiejszym nasi uczniowie udali się na wycieczkę do Torunia.

W trakcie pobytu w Toruniu mieliśmy okazję zwiedzić część Toruńskiej Starówki.

Swoją podróż rozpoczęliśmy od strony Wisły udając się ul. Mostową w głąb starówki. Po drodze mijaliśmy liczne lokale gastronomiczne hotele. Idąc ulicą Szeroką mieliśmy okazję dowiedzieć się z 22 tablic wmurowanych w ulicę o tym, które to miasta hanzeatyckie miały w średniowieczu kontakty handlowe z Toruniem. Podążając wzdłuż tejże ulicy dotarliśmy pod pomnik wielkiego człowieka Mikołaja Kopernika.

Z tego miejsca rozpoczęliśmy zwiedzanie Starówki z przewodnikiem. Jako pierwszy na naszej drodze stanął Osiołek – który niegdyś był zgrozą dla skazanych żołnierzy. Jego ówczesna forma wykonana była z drewna a grzbiet pokryty blachą tak by siedzący odczuwał wzmożoną karę.

Udając się w dalszą drogę po starówce dotarliśmy do wyjątkowego miejsca: Katedry śś. Janów, która uchodzi za wzór architektury gotyku. To właśnie w tym miejscu znajduje się drugi co do wielkości dzwon – siedmiotonowy – Tuba dei. W tym miejscu dobywały się niegdyś liczne uroczystości z udziałem królów Polski. To właśnie w tym kościele mogliśmy podziwiać niezwykłe malowidło średniowieczne upamiętniające ukrzyżowanie i sąd ostateczny.

Idąc ulicą Mikołaja Kopernika dotarliśmy do miejsca zwanego Galerią Schmidt – KOWALSTWEM – które ma ogromne znaczenie, przez zasługi wykonania dzwonu Tuba Dei przez rodzinę Schmidtów.

Dalej udaliśmy się obok Muzeum Zabawek i Bajek do Zielonej Bramy – Bramy Klasztornej – skąd udaliśmy się na Skwer Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej. Dla wielu chłopców wielką zagadką okazała się „tajemnicza kóla” na środku placu.

Następnym naszym przystankiem był budynek z przedziwnymi workowatymi oknami. Symbolika wykonania okien nie była bez znaczenie, gdyż tu, jak się dowiedzieliśmy, znajdował się niegdyś spichlerz, którego dzielnie pilnowały koty.

W niedalekim sąsiedztwie napotkaliśmy na Krzywą Wieżę. Wielu śmiałków mogło zmierzyć się z legendą. Odważnych było kilkoro, którzy stanęli pod wieżą i ryzykowali odepchnięciem.

Udając się dalej zatrzymaliśmy się przy murze obok wejścia do parku, Alpinarium Toruńskiego. Tu dowiedzieliśmy się o legendzie związanej z żabkami oraz o przedziwnym składzie zaprawy murarskiej, a mianowicie o dodatku białka i skorupek z jajek. Śpiewające żabki niegdyś były czymś nowym, aż doprowadziły do kryzysu w mieście. Niestety ich śpiewu usłyszeć nie mogliśmy, ale wierzymy na słowo, że zatruwały życie wielu mieszkańcom, dopóki Flisacy ich nie wyprowadzili z miasta.

Kolejnym miejscem które zwiedziliśmy był Kościół Rzymskokatolicki pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tu dzieci miały okazję spotkać się pięknem nurtu stylistycznego rokoko.

Dalej przeszliśmy na Rynek Staromiejski, gdzie po krótkim postoju przy Fontannie Flisaka i bliższym spotkaniu z zasłuchanymi w muzykę Flisaka żabkami udaliśmy się do Toruńskich Partaczy. Tu dzieci miały okazję poznać i wypróbować toruńskich pierniczków. Dla wielu z nich była to pierwsza w życiu przygoda z pieczeniem pierniczków. Niemniej jednak wypieki się udały i każdy mógł na pamiątkę zabrać swoją piernikową ozdobę do domu. Dodatkowo każdy otrzymał świeżo wybitą monetę z tamtych czasów. Niektórzy otrzymali wyjątkowe monety bo wybite przez ich kolegę Szymona.

I tym samym zwiedzanie z przewodnikiem dobiegło końca, a my udaliśmy się na zasłużony odpoczynek i posiłek.

Czas biegnie szybko, zwłaszcza gdy ma się tak napięty plan, nim się obejrzeliśmy zostało nie wiele czasu, a w naszych planach były jeszcze pamiątkowe zakupy w tym celu udaliśmy się na ul. Żeglarską przy Osiołku w okolicy pomnika Mikołaja Kopernika. To tutaj dzieci zakupiły sobie i najbliższym jak się później okazało drobne pamiątki. Korzystając z okazji opiekunowie odwiedzili cukiernię Lenkiewiczów, gdzie serwuje się niebiańsko smaczne lody.

Już na sam koniec poganiani przez uciekający czas zrobiliśmy sobie troszkę chaotyczne zdjęcie grupowe 🙂

Po licznych przygodach oraz uśmiechach na twarzy możemy spokojnie stwierdzić, że wycieczka się udała 🙂

Organizatorzy:

Katarzyna Zdunek
Anna Typiak
Damian Wierzchowski

Skip to content