ANDRZEJKI ONLINE W SZKOLE PODSTAWOWEJ W RĄCZKACH!

CzymsąAndrzejki? „Dawno temu w przedostatni dzień listopada, gdy ktoś chciał się dowiedzieć, co go spotka w najbliższym czasie sięgał po andrzejkowe wróżby, gdyż był  to jeden z  wyjątkowych  i magicznych dni w roku. Tradycja wróżenia w Andrzejki sięga bardzo dawnych czasów. Wróżby były sposobem  na oswojenie niepewnej przyszłości.  Wierzono, że są dni, kiedy duchy przodków wracają na ziemię i odsłaniają tajemnice. Kiedyśbyły to wieczoryspotkańiwróżbdziewczątmarzących o przyszłymmężu. Dziśwróżymyraczejdlazabawyiprzyjemności, niż po to by poznaćimięprzyszłegopartnerażyciowego. Pytamynietylko o narzeczonych, ale o przyszłośćiszczęście. Wróżbbyłocałemnóstwo. Niektóre z nichniesionetradycjąprzetrwały do dziś.

Na aplikacjiTeams,naktórejprowadzonesąlekcje online w SzkolePodstawowej w Rączkachzostałautworzonagrupaskładającasięzewszystkichuczniównaszejszkoły pod nazwą „ANDRZEJKI ONLINE” Sama nazwagrupybudziławielkiezainteresowanie. Organizatorzypani Iwona Ciołek orazpani Ewelina Panasiukwraz z SamorządemUczniowskimniepozwolilinudzićsięuczniomnaszejszkoły w wieczórandrzejkowy. Zostałaprzygotowanaprezentacja o andrzejkach z propozycjąwróżbandrzejkowych do przeprowadzenia we własnychdomach. Podczasprzeprowadzaniawróżbizabawandzrejkowych,  uczniowierobilizdjęcia,któreprzesyłali do organizatorów. Okazałosię,żepomysłów do przeprowadzeniewróżbbyłobaardzodużo! Niektórzy z uczniównagrali film, pokazująckrok po kroku jak wykonujądanąwróżbę. Organizatorzynagrodzilikażdego z uczniów za udział w andrzejkach online zestawemkolorowychdługopisówżelowychwraz z dyplomemupamiętniającymAndrzejki online.

Oprócz andrzejkowych wrózb online uczniowie klasy 2 i klasy 3 w dniu 30 listopada postanowili przeprowadzić wróżby w szkole wraz ze swoimi wychowawczyniami panią Iwoną Ciołek i panią Anną Typiak.  Uczniowie poznali historię wróżb. Dowiedzieli się, że dawniej Andrzejki nazywano jędrzejkami lub andrzejówkami. Podczas zajęć poznali różne rodzaje wróżb i zabaw, które kojarzą się  z tym dniem, a m.in.: zwyczaj  lania wosku przez klucz, istniały też inne wróżby andrzejkowe, dzięki którym panny miały nadzieję poznać imię lub twarz przyszłego męża. Dziewczęta zaglądały nocą do studni lub zerkały w lustro o północy, aby ujrzeć twarz ukochanego. Andrzejkowe wróżby wykorzystywały też buty oraz drobne przedmioty ukryte pod talerzykami. Bardzo dużą wagę przywiązywano też do snów w Andrzejki. Dobrym sposobem na wróżby andrzejkowe było pisanie imion na kartkach chowanych potem pod poduszkę, a rano losowanie jednej z nich. W Andrzejki nawet zwierzęta domowe przepowiadały, która z panien pierwsza wyjdzie za mąż, a także z której strony nadejdzie narzeczony.  Popularną wróżbą było pieczenie „bałabuszek”, małych bułek. Wodę na ciasto nosiły dziewczęta z pobliskiej studni lub źródła w ustach. Jeśli któraś się roześmiała i woda się wylała musiała się po nią wracać. Po upieczeniu, dziewczęta układały swoje bałabuszki na ławie i wprowadzały psa. Wpuszczony pies chwytał jedną i uciekał. Właścicielka wybranej bałabuszki w krótkim czasie miała wyjść za mąż. Podczas zajęć ruchowych i edukacji polonistyczno-społecznej dzieci z klasy 2 z zaciekawieniem, ale i też zabawą chciały dzięki wróżbom, poznać swoją niedaleką przyszłość. We wspólnej zabawie wzięli także uczniowie, uczący się zdalnie.  Za pośrednictwem wybranych kolegów lub koleżanek z klasy, także uczestniczyli w zabawie.  Z drżeniem serca oczekiwali na to, co przyniesie im los. Okazało się, że dobre wróżby przeważyły i każdy z uczestników pełen optymizmu patrzy w przyszłość.  Wszyscy uczniowie otrzymali słodkości. Ten wyjątkowy czas na długo zapadnie w ich pamięci.

Mamy nadzieję, że przyszłe andrzejki odbędą się już w naszej szkole dla wszystkich uczniów.  Jednak te online, na długo zostaną w naszej pamięci, budząc uśmiech na naszych twarzach.

Organizatorzy:

Pani Iwona Ciołek – opiekun SKO

Pani Ewelina Panasiuk

wraz z Samorządem Uczniowskim.

Skip to content