Program „Poznaj Polskę”

Uczniowie Szkoły podstawowej w Rączkach już dwukrotnie uczestniczyli w wycieczkach edukacyjnych w ramach programu „Poznaj Polskę” . Odkrywali oni bogactwo przyrodnicze, historyczne i kulturalne naszego kraju.
Pierwsze wycieczki odbyły się w październiku 2021r:
1) Uczniowie klas 1-3 naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Fromborka. Uczniowie naszej szkoły poprzez udział w wycieczce mogli się dowiedzieć i wyobrazić jak żył i pracował Mikołaj Kopernik. Osobę wielkiego naukowca przybliżył pan przewodnik, który opowiadał bardzo ciekawie historię życia Mikołaja Kopernika. Podczas wyjazdu uczniowie zwiedzili takie miejsca jak Bazylika – archikatedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja w której znajdują się szczątki naszego wielkiego astronoma oraz Muzeum jego imienia w którym podziwiać można było wyjątkowe eksponaty.
2) Uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Warszawy. W planie wycieczki było zwiedzanie muzeum Mikołaja Kopernika gdzie dzieci mogły własnoręcznie i naocznie przekonać się o wielu faktach związanych z nauką. Kolejnym punktem zwiedzania były ogrody botaniczne, gdzie uczniowie mogli obcować z naturą jakiej nie widzą na co dzień i dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o drzewach, krzewach i kwiatach.
Kolejne wycieczki odbyły się w październiku/ listopadzie 2022r:
1) Uczniowie klas 1-3 udali się na wycieczkę do Olsztyna. Zwiedzanie Olsztyna rozpoczęto od Zamku w którym znajduje się Muzeum Warmii i Mazur. Uczniowie mieli okazję zobaczyć pomnik Mikołaja Kopernika, a także uczestniczyć w warsztatach plastycznych dotyczących Układu Słonecznego. Kolejnym punktem wycieczki był spacer po olsztyńskiej Starówce oraz spektakl w olsztyńskim Planetarium „Polaris”.
2) Uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Warszawy. W ramach wycieczki dzieci najpierw zwiedziły Starówkę. Następnie miały możliwość zwiedzenia Zamku Królewskiego oraz wszystkich jego zabytków i eksponatów. Ostatnim etapem wycieczki było Muzeum Neonów, gdzie uczniowie zostali zaznajomieni z historią polskiego neonu oraz sposobem powstawania neonów.
Gmina Nidzica otrzymała w roku 2022 ponad 126 tyś zł na organizację wycieczek w ramach programu „Poznaj Polskę”. Wycieczki były zorganizowane we wszystkich szkołach w naszej Gminie.

Skip to content