Muzyka smutku i radości

W dn. dzisiejszym w naszej szkole gościła mobilna filharmonia w wykonaniu Agencji Artystycznej „Pozytywka”. Tematem przewodnim tego spotkania była muzyka smutku i radości.

Uczniowie od najmłodszych już klas mieli okazję do zapoznania się z kolejnym instrumentem muzycznym z grupy dętych drewnianych stroikowych. Saksofon mimo, że jego korpus jest z metalu to zaliczany jest do grupy instrumentów drewnianych.

Saksofon kojarzony jest najczęściej z muzyką jazzową, niekiedy również poważną.

Tym razem uczniowie poznali muzykę jazzową – która jest połączeniem muzyki zachodnioafrykańskiej jak i europejsko-amerykańskiej.

Dla wielu uczniów pojawił się nowy dotąd nieznany rodzaj muzyki chrześcijańskiej obrzędowej ze Stanów Zjednoczonych. A był nim gospel.

3 gatunkiem muzycznym jest Blues. Samo słowo Blues kryje w sobie znaczenie – smutku i rozpaczy. Blues to właśnie muzyka wyrażające smutne momenty, przeżycia i doświadczenia Afroamerykanów. Mimo iż blues to muzyka smutna, to w XX w. narodziła się nowa forma tego gatunku. Żywsza, o szybszym tempie, spontaniczna – nazywana jest rhythm and blues.

Dla wielu uczniów żywe spotkanie z muzyką to coś zupełnie nowego, jeszcze nieznanego. Jak tradycja już pokazuje chętnych do wzięcia udziału w inscenizacji nie brakowało. Młodzi aktorzy świetnie starają się odzwierciedlić swoje role.

Jak po każdym spotkaniu można wziąć udział w konkursie, w którym jest do wygrania ciekawa nagroda główna, oraz możliwość przejścia do kolejnego etapu konkursu.

Zwycięzcą w dniu dzisiejszym została Karolina Sierdzińska. Dawid Markuszewski oraz Oskar Fijak otrzymali dyplomy za udział w konkursie.

 

Skip to content