Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Poza upamiętnieniem wymienionych wydarzeń, głównym przesłaniem międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest promocja wielojęzyczności oraz zwrócenie uwagi na chronienie różnorodności językowej, bezpośrednio związanej z problemem wymierania języków i kultur.

To święto ma nam uświadamiać, że chronimy język ojczysty także po to, by nie zagubić tożsamości kulturowej. Pamiętajmy, że w naszej historii  Polacy wielokrotnie stawiali opór wrogim państwom, które starały się, aby język polski przestał istnieć. Dzięki temu poświęceniu żyjemy dzisiaj w kraju, w którym możemy z dumą mówić własnym językiem. Dlatego dbajmy na co dzień o swój, najpiękniejszy na świecie, język ojczysty.

Mariola Rzemek

Skip to content