Dzień Ziemi – konkurs plastyczny, literacki

Dzień Ziemi to szczególne święto, które ma celu propagowanie kultury i postaw ekologicznych oraz zwracać uwagę na problemy, jakie napotyka nasza planeta – Ziemia.
Z tym dniem związane jest ważne słowo – ekologia, którego znaczenie każdy powinien znać. Organizacja Narodów Zjednoczonych obchodzi ten dzień w dniu równonocy wiosennej, czyli z 20 na 21 marca. W Polsce i w wielu innych krajach świętuje się co roku Dzień Ziemi –
22 kwietnia. Pierwsze obchody na świecie miały miejsce 21 marca 1970 r. W naszym kraju obchodzi się ten dzień od 1990 r. Szacuje się, że w obchodach Dnia Ziemi uczestniczy na całym świecie około 200 mln ludzi z ponad 140 krajów. Ten dzień przypomina nam o tym, że Ziemia, na której mieszkamy, potrzebuje ochrony i opieki! Ze względu na czas pandemii i z tego względu istniejących obostrzeń, każda klasa obchodziła ten dzień we własnym gronie. 22 kwietnia uczniowie klas I-VIIImogli wziąć udział w klasowych quizach ekologicznych, przygotowanych przez panie – Iwonę Ciołek i Annę Typiak. Dzięki nim dzieci i uczniowie mogły dowiedzieć się, w jaki sposób można chronić środowisko i jak o nie dbać. Mogli także podzielić się już posiadaną na ten temat wiedzą. Biorąc udział w quizie ekologicznym, na który oprócz pytań złożyły się zagadki, znajomość symboli ekologicznych, pytania, przygotowane dla każdej grupy wiekowej, uczestnicy obchodów Dnia Ziemi wiedzą, że należy: śmieci wrzucać do kosza, segregować odpady, nie zanieczyszczać rzek, nie niszczyć zieleni, pomagać zwierzętom, nie zrywać roślin objętych ochroną, nie wypalać traw, oszczędzać wodę i energię.
Mamy nadzieję, że będą pamiętać o tym, że często to ludzie w głównej mierze stwarzają zagrożenie dla przyrody – niszczą najbliższe środowisko, w którym żyją. Niszcząc środowisko niszczą także siebie. Mamy nadzieję, że wszystkie informacje, zdobyte wiadomości przyczynią się do tego, że zaczniemy bardziej chronić środowisko. Dzięki naszym mądrym działaniom świat będzie coraz czystszy, zdrowszy, piękniejszy i będzie mógł służyć nam przez wiele lat!
Podczas obchodów Dnia Ziemi zostały ogłoszone konkursy plastyczny i literacki „Ziemia to mój dom, wic o nią dbam” dla dzieci 5 i 6-letnich oraz uczniów klas I-VIII. Dzieci z oddziału przedszkolnego (5 i 6- latki) oraz uczniowie klasy I-III wykonali rysunek plastyczny dowolną techniką, przedstawiający Ziemię i jak dbamy o jej czystość, by była naszym domem jak najdłużej. Zadaniem uczniów z klas IV-VIII było napisanie listu,w którym skierowali prośbę do innych o to, by wspólnie zacząć dbać o planetę, by służyła nam jeszcze długie lata.
A oto laureaci konkursu:
kategoria 5-6 -latki i uczniowie klasy I – III
I miejsce Marta Szulc
II miejsce Alan Pleńkowski
II miejsce Daniel Szulc
wyróżnienie–Władysław Teodorczuk, Jerzy Teodorczuk
podziękowanie – Oliwier Luka, Samanta Kamińska, Dagmara Rak
w kategorii klas IV – VIII
I miejsce – Dawid Mówiński, Lena Piechocińska
Wszyscy laureaci i uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.
Dziękuję za udział w konkursie i życzę powodzenia w kolejnych konkursach!

Skip to content