Dzień Ziemi 2024

22 kwietnia w Polsce i w wielu innych krajach świętujemy Dzień Ziemi. To święto, które ma na celu propagowanie postaw ekologicznych. Zwraca także uwagę na problemy Ziemi, a nasza postawa i zachowanie może ją chronić. Jest to dobra okazja, by uświadomić sobie, że nasza planeta to tak naprawdę strasznie ciasne miejsce, w którym niemal każda nasza decyzja wywiera jakiś wpływ na to, w jakim otoczeniu żyjemy i w jakim stanie jest nasze środowisko.
Organizacja Narodów Zjednoczonych obchodzi ten dzień w dniu równonocy wiosennej, czyli z 20 na 21 marca. Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w Stanach Zjednoczonych w dniu 22 kwietnia 1970 roku, zaś w naszym kraju odbywają się dopiero od 1990 r. W ten sposób ludzie chcieli wyrazić protest przeciwko dalszemu niszczeniu otaczającego nas środowiska. W tym dniu ludzie całego świata zastanawiają się, jakich spustoszeń na swojej planecie dokonał człowiek, jakie są skutki i jak to można zmienić. Tego dnia każdy z nas powinien pomyśleć, co może zrobić w swoim najbliższym środowisku, aby ulżyć Ziemi i zaprzyjaźnić się z nią.
Obecnie w obchodach Dnia Ziemi uczestniczy na świecie około 200 mln ludzi z ponad 140 krajów. Ten dzień przypomina nam, że Ziemia, na której mieszkamy, potrzebuje ochrony i opieki!
24 kwietnia uczniowie klasy II i III przygotowali wraz
z wychowawczyniami uroczystość dla dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klasy I. Podczas uroczystości zaprezentowali widzom wiersze – porady, piosenki, wesołą scenkę ekologiczną pt. „Przy śmietniku”. Nie zabrakło także ciekawostek, zagadek oraz zadań ekologicznych poświęconych naszej planecie. Dzieci mogły dowiedzieć się także, w jaki sposób możemy chronić środowisko i jak o nie dbać na co dzień (nie tylko od święta). Widzowie mogli także podzielić się posiadaną na ten temat wiedzą, biorąc udział w quizie ekologicznym (zagadki, pytania). Uczestnicy obchodów Dnia Ziemi wiedzą, że należy: śmieci wrzucać do kosza, segregować odpady, nie zanieczyszczać rzek, nie niszczyć zieleni, pomagać zwierzętom, nie zrywać roślin objętych ochroną, nie wypalać traw.
Mamy nadzieję, że będą pamiętać, że często to my ludzie w głównej mierze stwarzamy zagrożenie dla przyrody – niszczymy najbliższe środowisko, w którym żyjemy. A niszcząc je, szkodzimy sobie!
Z okazji Dnia Ziemi uczniowie klas V – VIII na lekcji matematyki mieli okazję wykorzystać swoje umiejętności do rozwiązania zadań i zagadek o tematyce ekologicznej. Procenty, działania na ułamkach zwykłych czy ułamkach dziesiętnych nie były przeszkodą w odgadnięciu hasła. Dzięki takim ćwiczeniom mogli rozwijać swoje zdolności matematyczne i umiejętność rozwiązywania problemów w praktyce, a jednocześnie lepiej zrozumieć znaczenie Dnia Ziemi.
Pamiętajmy, że świat będzie coraz czystszy, zdrowszy i piękniejszy, jeśli wspólnie o niego zadbamy i będziemy się o niego troszczyć!

dav

dav
dav
dav
dav
dav
dav
dav
dav
dav
dav
dav
dav
dav
dav

Dodaj komentarz

Skip to content