Dzień Ziemi 2023

Dzień Ziemi to szczególne święto.Organizacja Narodów Zjednoczonych obchodzi ten dzień w dniu równonocy wiosennej, czyli z 20 na 21 marca. W Polsce i w wielu innych krajach świętuje się co roku Dzień Ziemi – 22 kwietnia. Pierwsze obchody na świecie miały miejsce 21 marca 1970 r. W naszym kraju obchodzi się ten dzień od 1990 r. Szacuje się, że w obchodach Dnia Ziemi uczestniczy na całym świecie około 200 mln ludzi z ponad 140 krajów. Ten dzień przypomina nam o tym, że Ziemia, na której mieszkamy, potrzebuje ochrony i opieki!Ma celu propagowanie postaw ekologicznych oraz zwraca uwagę na problemy, jakie napotyka nasza planeta – Ziemia, często za sprawą nas – ludzi. Niewłaściwa działalność człowieka może być dla przyszłych pokoleń, a może już i dla nas, katastrofalna w skutkach. Z tym dniem związane jest ważne słowo – ekologia, którego znaczenie każdy powinien znać.
Dzień Ziemi to szczególne święto, które celebrujemy w naszej szkole od wielu już lat.Uczniowie klasy drugiej i pierwszej przygotowali z tej okazji uroczystość dla oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III. Dzieci mogły zobaczyć ekologiczne przedstawienie oraz wysłuchać wierszy – próśb Ziemi i przyrody skierowanych do nas wszystkich, by zwrócić szczególną uwagę na ochronę i troskę o najbliższe otoczenie.Ponadto najmłodsi i uczniowie z klas I – III wzięli udział w quizie ekologicznym. Dzieci i uczniowie mogli dowiedzieć się, w jaki sposób można chronić środowisko i jak o nie dbać. Mogli także podzielić się już posiadaną na ten temat wiedzą. Biorąc udział w quizie ekologicznym uczestnicy obchodów Dnia Ziemi wiedzą, że należy: śmieci wrzucać do kosza, segregować odpady, nie zanieczyszczać rzek, nie niszczyć zieleni, pomagać zwierzętom, nie zrywać roślin objętych ochroną, nie wypalać traw, oszczędzać wodę i energię. Uczestnicy z każdej klasy i oddziałów przedszkolnych otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Mamy nadzieję, że dzięki temu dzieci będą pamiętać o tym, że często to ludzie w głównej mierze stwarzają zagrożenie dla przyrody – niszczą najbliższe środowisko, w którym żyją. Niszcząc środowisko niszczą także siebie. A wszystkie informacje i wiadomości przyczynią się do tego, że zaczniemy bardziej chronić środowisko. Dzięki naszym mądrym działaniom świat będzie coraz czystszy, zdrowszy, piękniejszy i będzie mógłsłużyć nam przez wiele lat!

Skip to content