Andrzejki 2023

Andrzejki to czas dobrej zabawy, ciekawych wróżb i często spotkań ze znajomymi. To ludowe święto, które obchodzi się pod koniec listopada. Wypada w wigilię świętego Andrzeja i zwane jest z wieczornych wróżb.
W Polsce co roku wiele ludzi świętuje ten dzień, wykonując różne wróżby.Andrzejki były kiedyś zdecydowanie damskim świętem, ale panowie również mieli swój specjalny, dzień, podczas którego wróżyli w poszukiwaniu swojej partnerki. Odpowiednikiem andrzejek były katarzynki.Wokresie andrzejek świętowały jedynie niezamężne dziewczęta, a samo święto było traktowane bardzo poważnie. Nawet wróżby wykonywano w odosobnieniu, a nie jak dziś wśród przyjaciół. Dopiero wiele lat później spotkania przybrały formę zbiorową.Andrzejki nazywane są też potocznie ostatkami, rzadziej natomiast jędrzejkami. Była to ostatnia okazja do tak hucznego świętowania przed zbliżającą się Wigilią i Sylwestrem.
Andrzejki to także doskonała okazja do zabawy i do sprawdzenia, co w najbliższym czasie przyniesie nam los. 30 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowe. Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie z klas 1-3 dzięki zabawom, wróżbom mogli sprawdzić, co czeka je w nadchodzącej przyszłości. Każdy doskonale bawił się podczas wróżb, konkursów i zabaw przy muzyce. Dzięki temu najmłodsi mogli poczuć magię Andrzejek, czasu niezwykłego, wyjątkowego i tajemniczego. Dla chętnych, którzy chcieli sprawdzić co przyniesie im los w najbliższym czasie, były przeprowadzane przez uczniów klasy piątej różnorodne wróżby. Nad przebiegiem wróżb czuwała p. Justyna Uss. Kto chciał poznać imię przyszłej sympatii, mógł sprawdzić biorąc udział w zabawie z sercami. Tę wróżbę przeprowadziły uczennice klasy czwartej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wróżba z kolorowych kleksów, z butelką, karciana, kwiatowa, z kostkami do gry, numeryczna czy też literowa czy zabawy w: „Kim będę w przyszłości”, „Jakim jestem kwiatem?”, „Zwierzęta i ja”, „Andrzejkowe drzewko szczęścia” i inne.
Niezależnie od wieku każdy z nas chce wiedzieć co przyniesie nam los. Dzieci chętnie uczestniczyły także w zbiorowych wróżbach andrzejkowych, takich jak: zabawa z butami, grosik na szczęście, wróżba z serc. Na zakończenie wspólnej zabawy każdy uczestnik wylosował z magicznego pudełeczka karteczkę – miłą wróżbę i przyjemne słowa na nadchodzący czas.
Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają na następny andrzejkowy bal. Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego dnia.
Czy wróżby i marzenia się spełnią? Już niebawem każdy uczestnik zabawy będzie mógł się o tym przekonać!

dav

dav
dav
dav
dav
dav

Dodaj komentarz

Skip to content