Wycieczka do Sierpca i Płocka

15 czerwca niektóre dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie z klas 1-6 udali się na wycieczkę do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, niezwykłego miejsca ekspozycji najważniejszych dla regionu zabytków kultury ludowej oraz do ZOO w Płocku.Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu to skansen założony w 1971 roku jako regionalne muzeum etnograficzne.Na własnej skórze dzieci poczuły, jak żyli przodkowie 100-150 lat temu na ziemiach polskich.Na kilka godzin przeniosły się do czasów, gdzie nie było telefonów, komputerów, elektrycznych lamp i poruszano się powozami lub najczęściej pieszo. Na miejscu czekało na dzieci wiele atrakcji. W dużych salach ekspozycyjnych obejrzałykolekcję rzeźby ludowej i powozów. Na początku zwiedziły powozownię, gdzie zgromadzono różnego przeznaczenia, wiekowe pojazdy wywodzące się z przełomu XIX i XX wieku.Oczom uczestników ukazały się stare konne powozy, dzwonki, uprzęże konne i latarnie. Następnie dzieci udały się do dworku szlacheckiegoz końca XIX i początku XX wieku, gdzie oglądały jego wyposażenieIdąc wąskimi ścieżkami, zachodziły do pomieszczeń drewnianychchat i ich obejść. W otoczeniu cudownej przyrody, z którą ówcześni ludzie żyli w harmonii, zgodnie z rytmem zmieniających się pór roku, obejrzały wnętrza chat pokrytych strzechą. Podczas pieszej wyprawy zobaczyłytakże łąki, ogrody, pola, kościół, kapliczki, chaty pokryte słomą, młyn.Po drodze oglądały nie tylko stare chałupy, wiatraki, ale także pasące się konie, krowy, kozy, gęsi, króliki oraz inne zwierzęta hodowlane. Zwiedzając chłopskie chaty, dowiedziały się, co to jest klepisko, słomiane sienniki oraz jak wyglądały ówczesne sprzęty domowego użytku.Duże wrażenie zrobił na dzieciachmłyn, który pięknie prezentował się z zewnątrz, jak też w środku.Dowiedziały się także, jak otrzymywano mąkę.
Na koniec pobytu w Skansenie był czas na wspólny posiłek i zakup pamiątek. Każdy mógł tam znaleźć cośdla siebie.Wycieczka była bardzo ciekawa i warto było z niej skorzystać dla pogłębienia wiedzy o naszej kulturze ludowej.
Po niezwykłych przeżyciach w skansenie i pełne wrażeń dzieci ruszyły w dalszą drogę do ZOO w Płocku. Uczniowie mieli okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Przemierzając alejki ogrodu, oglądali z bliska zwierzęta, poznawali ich wygląd i tryb życia.Dzieci mogły także zobaczyć i poznać wiele gatunków zwierząt morskich, lądowych, a nawet powietrznych zamieszkującychpłockie ZOO. Wiele z nich pochodzi z odległych zakątków świata, więc była to zapewne jedna z niewielu okazji, aby zobaczyć na żywo ogromnego słonia, olbrzymią żyrafę, groźnego lwa, tygrysa czy geparda, kolorowe rybki i rekiny, śmieszne małpki, a nawet straszne węże i krokodyle. Była to wspaniała lekcja przyrody przeżyta w ciekawym i atrakcyjnym miejscu. Ogród zoologiczny to również urocze i ciekawe miejsce do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu jak i skarbnica wiedzy przyrodniczej o zwierzętach z różnych zakątków świata.
W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia, uczniom dopisywały humory wzajemnie dzielili się wrażeniami z wycieczki.Z wycieczki dzieci wróciłyradosne i uśmiechnięte.Każdy do domu zawiózł niezapomniane wspomnienia i uśmiech na twarzy.

Dodaj komentarz

Skip to content